After 40 Years of Looking, Ron Paul Finds Bitcoin

Ron Paul mówił o poważnych problemach Systemu Rezerwy Federalnej już w 1970 roku. Według niego zdolność do kontrolowania podaży pieniądza "pozostała najbardziej pożądanym rodzajem monopolu dla człowieka na przestrzeni dziejów" (patrz poniżej.). Co do zasady, jego oświadczenie wywołało silną reakcję polityków i prawie wszystkich pozostałych.

Paul został ponownie wybrany do Kongresu USA od 40 lat, z jakiegoś niezgłębionego powodu. Wszystko zaś po to by mógł nadal mówić przeciwko FED i jego polityce pieniężnej. Nie lubił polityki w zakresie kontroli inflacji. Był przeciwnikiem kredytów rezerwy frakcyjnej (operacje z powodu częściowego pokrycia bankowych ze środków własnych banku). Był przeciwny operacji ratowania banków. Był zagorzałym przeciwnikiem "pomocy dla innych krajów." Paul wyraził otwarte potępienie za wszystkie aspekty nieuczciwej manipulacji dolarem każdemu, kto chciał słuchać.

Ron Paul trzymał się Austriackiej Szkoły Ekonomii. Jak większość członków tej szkoły, widzi metale szlachetne jako sposób na pozbycie się depresji i recesji sprowokowanych przez FED. Oznacza to, że złoto i srebro stały się ponownie główną walutą. Wyrażenie "End Fed" stało się swego rodzaju mantrą oraz tytułem jego bestsellerowej książki, która ukazała się w czasie jego kampanii prezydenckiej w 2008 i 2012 roku.

Jednak aktywność polityczna Rona Paula nie doprowadziła do zniesienia ustawodawstwa Rezerwy Federalnej. Nawet nie był tego blisko. Ale to wywołało zainteresowanie całego pokolenia w poszukiwaniu alternatywnej waluty. To znaczy ogólnie "nie dbaj o FED."

Ignore the Fed
 

And then it came: Bitcoin.

I takie waluty pojawiły: to był Bitcoin

Ron Paul zaczął odpowiadać na pytania dotyczące jego opinii o Bitcoin na początku 2013 roku. Nawet nie był zaznajomiony z technologią blockchain, bardzo trafnie powiedział: "Jeśli nie mogę umieścić go w kieszeni, więc mam wątpliwości [ze względu na walutę]." Jednak Paul nie odrzuca kategorycznie Bitcoin. W tym roku różnił się od większości luddystów. Wystarczy, że wzbrania się mocnym stwierdzeniem. Innymi słowy, zrobił to, co najbardziej wykształceni ludzie robia w przypadku braku informacji.

Wielu zwolenników interpretuje jego powściągliwość wobec Bitcoin jako sygnał do powrotu do swojej pozycji "albo złoto albo nic." Inni twierdzą, że Paul przyjdzie do Bitcoin, jak tylko otrzyma szczegółowe informacje o krypto walucie.

Wydaje się, że te ostatnie były w porządku.

Ostatnio kanał "Voices of Liberty" (dawniej "Ron Paul Channel") wyemitował wywiad między Paulem i przedstawicielem firmy "Coin.mx", w którym dobrodusznie nabijał się z kryptowaluty. Wywiad składa się z trzech części. Okazało się, że Paul świetnie się spisał się zyskując wiedzę na temat Bitcoin od roku 2013 do chwili obecnej.

Ten wywiad pokazuje poważne przewartościowanie. Teraz Ron Paul powiedział o Bitcoin, jako "stabilnej walucie". Jego próby lobbowania na stanowisko pod hasłem "End FED" się nie udało. Ale jego własne poglądy ekonomiczne były prawidłowe w dłuższej perspektywie. Rząd nie rozwiązuje problemów. Rynek zdecyduje.


Follow Cointelegraph in Facebook