"Aleksandria" - nowa nieocenzurowana "Mediateka" na "Blocktech"

San Diego-based blockchain startup Blocktech launched a crowdfunding campaign to fund Alexandria, a decentralized, open-source, peer-to-peer “library” for all sorts of media.

61 Total views
686 Total shares
Blocktech Introduces Uncensorable Peer-to-Peer Media 'Library' Alexandria

Jaki jest następny krok w walce o wolność informacji w Internecie? Startup "Blocktech" rozpoczął kampanię zbiorowego finansowania projektu "Aleksandria" w San Diego. Aleksandria jest zdecentralizowaną "biblioteką". Jest ona oparta na oprogramowaniu open source dla wszystkich rodzajów mediów.

Aleksandria wykorzystuje technologię «blockchain». Pozwala ona użytkownikom na dystrybucję praktycznie wszystkich rodzajów nośników. Na przykład filmów, muzyki, podcastów, książek i drukowanych obiektów 3D. To wszystko dostępne jest w nieocenzurowanej globalnej sieci komputerowej.

Dyrektor Generalny "Blocktech" Devon Read powiedział w wywiadzie dla "CoinTelegraph":

"Możesz porównać Alexandrię z "YouTube" lub "Soundcloud". Alexandria jest niezależna od platformy serwerowej, ponieważ wykorzystuje technologię sieci peer-to-peer. Użytkownicy mogą publikować, co chcą. Tylko oni mają pełną kontrolę nad publikacją".

Alexandria jest przedstawiony jako biblioteka. Jednak jej oprogramowanie nie zawiera żadnych informacji technicznych o mediach. Zamiast tego wykorzystuje technologię «blockchain» do przechowywania i dystrybucji hiper-linków typu magnet. Takie linki są związane z popularnym zdecentralizowanym protokołem udostępniania plików  "BitTorrent". Tak więc Aleksandria powinna być postrzegana jako rozproszona wersja stron torrent. Na przykład, jak serwis "Pirate Bay". Jednak ma ona kilka dodatkowych funkcji, takich jak funkcja transmisji strumieniowej i wbudowane opcje płatności.

Główną zaletą Aleksandrii jest to, że system nie ma centralnego serwera. Zaleta ta jest ważna w porównaniu z konwencjonalnymi stronami torrent. Oznacza to, że praca usługi nie może być zatrzymana lub wyłączona. Na przykład strony torrent są blokowane bardzo często. Tak długo, jak ktoś jest zaangażowany w  kopanie "Florincoin", Aleksandria będzie istnieć.

Pan Read powiedział:

"Celem projektu - jest dać  prawo do swobody wypowiedzi każdej osoby na naszej planecie. Aby to osiągnąć, nie trzeba obchodzić prawa, złagodzić je lub ignorować. Po prostu wystarczy umieścić tę możliwość w samym charakterze Internetu.

W Aleksandrii obywatele mogą umieścić film z telefonu komórkowego demonstrujący brutalność policji. Informator może umieścić dowody korupcji. Dziecko będzie mówić o jego innowacyjnym pomyśle na rozwiązanie problemu globalnego ocieplenia. Wdowa z Syrii opublikuje niezależny film dokumentalny o życiu w strefie działań wojennych. Ona uzyska dochody od publiczności oglądającej film, aby pomóc odbudować jej wioskę. Cody Wilson udostępni schemat do drukowania broni palnej na drukarce 3D. Nikt nie może narazić jej na cenzurę."

Ponadto, "Aleksandria" próbuje zastąpić dominujący model reklamowy dla tych, którzy tworzą różnego rodzaju kreatywne treści online. Model ten opiera się na bezpośredniej płatności ze strony publiczności. "Aleksandria" oferuje dwa systemy nagrody pieniężnej dla wartościowych informacji. Pierwszym z nich jest system napiwków. Drugi to możliwość "zapłacenia tyle, ile chcesz." Zespół projektowy planuje wprowadzenie innych opcji w przyszłości. Na przykład mikro subskrypcji i innowacyjnego mechanizmu cyfrowych praw do zakupu peer to peer.

Pan Read wyjaśnił:

"Osobiście nienawidzę formatu reklamy w Internecie. Nie jest bardzo skuteczny. Artyści otrzymują $ 1 lub mniej na 1000 pobraniań plików będacych owocem jego pracy. Wierzymy, że mikro napiwki i krypto waluta pomoże artystom zarobić znacznie więcej. To może być najlepszy przykład dla publiczności."

W "Aleksandrii" większość płatności może być dokonywana w walucie Bitcoin. Aktualny program jest zbudowany na "Florincoin". Waluta "Florincoin" został uruchomiona w 2013 roku. Waluta "Florincoin" jest podobna do Bitcoin, a zwłaszcza Litecoin. Ale ta alternatywa krypto waluty jest inna. Plik  "Florincoin" rośnie w tempie 528 bajtów dla każdej transakcji. Te 528 bajtów może wprowadzać różne dane i komentarze. "Aleksandria" używa go do przechowywania magnetycznych hiper-linków, a także dodatkowych danych na temat "Florincoinów". Aby pobrać zawartość, użytkownik musi mieć walutę "Florincoin". Użytkownik może więc zapłacić prowizję. Użytkownik może kupić "Florincoin" w zamian za Bitcoin w "Aleksandrii".

Read powiedział, że Aleksandrię można przenieść do innego systemu na podstawie blockchain:

"W tej chwili używamy wygodniejszych Florincoin, jako podstawy bazy danych. Mam nadzieję, że jest to najlepsze rozwiązanie na dłuższą metę dla Aleksandrii. Ale jeśli inna platforma internetowa oferuje lepsze rozwiązania, jesteśmy otwarci na zmianę naszego planu."

Rozwój Aleksandrii jest obecnie w fazie alfa. Zespół "Blacktech" ma nadzieję zakończyć zamkniętą wersję beta za sześć tygodni. Aby to zrobić, musi otzymać 36 000 dolarów poprzez crowdfunding. Po tym chc uzyskać dodatkowe 42 000 dolarów, aby otworzyć publiczną betę po sześciu tygodniach. Zespół opublikował plan rozwoju dzięki pozyskaniu dodatkowych środków.

Darowizny można zrobić na stronie "Blocktech".