Cloudmining: The Bane or Blessing of Bitcoin? (Op-Ed)

Cloudmining miało swoje wzloty i upadki. Powodem były niewłaściwe wydatki finansowe dokonywane przez użytkowników na rzecz drogiego sprzętu na potrzeby kopania bitcoinów. Cloudmining jako koncepcja może jednak korzystnie wpływać na długoterminowy wzrost całego ekosystemu. To z kolei może zmniejszyć wpływ fałszywych programów w przestrzeni Bitcoin.

Czym jest cloudmining?

Cloudmining to sposób na wykorzystanie mocy obliczeniowej zdalnych centrów danych komputerowych.

Wielu użytkowników wybiera możliwość kopania bitcoinów "zdalnie". Cloudmining nie wymaga dodatkowych kosztów energii. Nie trzeba kupować sprzętu (który może szybko stać się nieaktualny). Nie trzeba kupować osprzętu do chłodzenia. Nie trzeba czekać na dostawę. Nie trzeba mieć do czynienia z hałasem generowanym przez urządzenia.

Wiele osób uważa, że Cloudmining oznacza także pewne zagrożenia: możliwość oszustw, zmniejszenie ogólniej przejrzystości, niższe zyski, zakłócenia przez dostawców i niezdolność do kontrolowania procesu samodzielnie.

Cloudmining ma 3 rodzaje:

• wynajem sprzętu dla operatora funkcji kopania;

• wynajem wirtualnego serwera prywatnego (tzw. VPSa), na których można zainstalować własne oprogramowanie dla kopania;

• wynajem określonej mocy obliczeniowej (tzw. mocy kopania), nie ma tutaj przydziału stałego sprzętu lub oprogramowania wirtualnego. Cloudmining tego rodzaju jest najbardziej popularnym rozwiązaniem.

Porażka jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu

Wielu ludzi wierzy, że rynek krypto jest mieszaniną programów do szybkiego wzbogacenia się, wirtualnej kradzieży i oszustw. Uważają oni, że nowi użytkownicy kryptowaluty muszą zmierzyć się z poważniejszymi problemami. Negatywny stosunek rośnie z każdym dniem. Zwłaszcza, gdy dana osoba znalazła się w obliczu niepowodzeń związanych z kopaniem bitcoinów.

Ale przysłowie mówi: "Porażka jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu." To stwierdzenie odnosi się także do cloudminingu. Prawa rynku są takie, że wiele mniej konkurencyjnych i mniej kompetentnych przedsiębiorstw może skorzystać z długoterminowego rozwoju  "zdrowego" ekosystemu waluty Bitcoin. Pozwoli to na pracę bez przyciągania uwagi regulatorów. Rzeczywiście, wiele osób uważa, że ​​Bitcoin jest chroniony przed zakłóceniami lub regulacjami ze stron organów rządowych.

Na przykład, niektóre firmy kryptowalutowe, które uczestniczyły w cloudminingu ogłosiło zawieszenie działalności. Według nich, cena bitcoina spadła w ostatnich miesiącach, co ma negatywny wpływ na ich zyski. To spowodowało, że wiele startupów bitcoinowych obniżyło koszty i zmniejszyło ilość kopanych bitcoinów. Chcą po prostu stać się bardziej konkurencyjne.

"Każdy chce dostać tanią energię elektryczną i łatwe chłodzenie" - powiedział szef CEX.IO, Jeffrey Smith. "Firma, która oferuje najlepsze warunki, będzie miała przewagę nad innymi."

Bitcoin i biznesowa kryptowaluta zawsze będzie ewoluować. Wraz ze wzrostem mocy obliczeniowej liczba użytkowników wzrośnie. Napływ kapitału zwiększy ich kapitalizację rynkową. A wszystko to mimo ewentualnych awarii z powodu zmiennych warunków rynkowych.

Na przykład cloudmining jako projekt startupowy zapewnia wzrost następujących wskaźników:

• liczba użytkowników;

• wysokość kapitału obrotowego;

• moc obliczeniową na transakcję.

Ostatni punkt jest szczególnie ważny dla sieci. Dodatkowa moc obliczeniowa rozwiązuje dwa problemy: weryfikację transakcji i zwiększenie bezpieczeństwa sieci. John Matonis, współzałożyciel i członek Rady Dyrektorów "Fundacji Bitcoin", powiedział w wywiadzie dla portalu informacyjnego "CoinTelegraph":

"Cloudmining w biznesie może być bardzo przydatny dla ekosystemu Bitcoin, ponieważ ostatecznie zwiększa poziom bezpieczeństwa i odporności na blockchain z powodu zwiększenia mocy obliczeniowej."

Przykłady nieprawidłowości są dobrą lekcją dla innych. Zwykli użytkownicy i firmy będą zachęcane do rozwijania nowych technologii (przyjaznych dla środowiska urządzeń do kopania waluty, etc.) oraz usług, które uczynią ekosystem bardziej wytrzymały, stabilny i trwały.

Jon Matonis and Bitcoin

Reputacja i zaufanie

Osoby związane z cloudminingiem musza rozwiązać dwa problemy naraz: produkcję bitcoinów oraz zapewnienie bezpieczeństwa w sieci. Ale w tym samym czasie użytkownicy nie muszą kupować drogiego sprzętu. "Ponieważ system jest scentralizowany i utrzymuje się na zaufaniu, kopanie bitcoinów zawsze będzie związane z reputacją firmy" - dodaje Matonis.

Jednak praktyka wykorzystywania cloudminingu zaprzecza celom i ideom Bitcoin. Zaufanie jest szczególnie ważne dla biznesu. Jest to szczególnie ważne w przypadku, który przyciąga oszustwa. Ponadto, ważne jest zaufanie, aby zebrać grupę ludzi, którzy będą w stanie podjąć zbiorowe wykopywanie bitcoinów (tak zwane "ułamkowe wydobycie"). Termin ten został określony przez dewelopera bitcoinów, Gavina Andersona.

"Nie ma sposobu, aby udowodnić, że naprawdę masz sprzęt do kopania" - powiedział Marco Streng, prezes usługi «Genesis Mining". - "Robimy, co w naszej mocy, aby być jak najbardziej przejrzystym dla klienta."

W ostatnich latach firmy miningowe z trudem są w stanie udowodnić swoje dobre zamiary. Dlatego też są dostępne dla nich pomocnicze narzędzia do oceny reputacji: multi-podpis, oceny i opinie witryn internetowych (np Bitrated,Bonafide i OpenBazaar).

"Reputacja Bitcoin - to konieczność i droga do rozwoju" - mówi Mike Lorrie, prezes firmy «Galactic Systems, Inc.". - "Tworzenie prywatnych arbitrów inteligentnych protokołów weryfikacji transakcji - jest częścią rynku kryptowaluty".

Firmy wątpliwe pod względem niezawodności będą budować reputację poprzez marketing. Ale okazja do sprawdzenia reputacji przez zautomatyzowane wskaźniki pozwala użytkownikom wybrać usługodawcę. Użytkownicy będą mogli wyciągnąć wnioski na podstawie informacji zwrotnych od innych ludzi, a nie tylko kampanii marketingowych.

Wnioski

Według Jeffreya Smitha cena minimalna Bitcoin powinna gwarantować zysk dla użytkowników na poziomie około 320 dolarów. Ale teraz ceny są bardzo niskie. Cloudminig będzie musiał stworzyć coś nowego pod wpływem siły rynkowej i konkurencji.

Sam w sobie cloudminig zawiera sporo zalet dla krypto-waluty. Zapewnia dodatkowe funkcje blockchain  pozwalające zwiększyć wielkość wydobycia, kapitału i liczby użytkowników. Coraz więcej osób interesuje się tematyką krypto-walutową. Cloudmining nadal będzie dostępny w prosty sposób do zdalnego wykopywania bitcoinów. W ten sposób sam przemysł jest coraz bardziej wiarygodny, "przezroczysty" i oparty na odpowiedzialności użytkowników.

Chcielibyśmy wiedzieć, co myślisz. Jaka jest rola cloudminingu na rynku kryptowaluty? Możesz podzielić się swoją opinię w ankiecie online.


Follow Cointelegraph on Facebook