Going Baltic For Bitcoin: The Rise Of Digital Currencies On The Baltic Shores

Region Morza Bałtyckiego jest znany z wprowadzania nowych technologii w ciągu ostatnich kilku lat. Firmy częściej zwracają uwagę na pole waluty cyfrowej.

Europa zmaga się z niską rentownością w następstwie światowego kryzysu finansowego. Region Morza Bałtyckiego poprawił się dość szybko w zakresie przedsiębiorczości i innowacyjności. 14 000 nowych firm został w 2011 roku zarejestrowane w Estonii. To o 40% więcej w porównaniu do 2008 roku. Wartość ta wykazuje silne zaangażowanie w sukces. Region zdobył reputację jako centrum technologiczne.

Ma zespół programistów, który wynalazł "Skype". Inspiruje także zupełnie nową falę przedsiębiorców. "The Economist", wspomniał o tym w 2014 r.

"Skype ma wpływ na wiele wydarzeń. Firma (obecnie część Microsoftu) zdobyła uznanie za pomocą oprogramowania opracowanego przez czterech Estończyków. Firma ma swoją siedzibę w Tallinie. Daniel Vaarik to regionalny guru technologiczny. Mówi, że założyciele Skype'a są jak gwiazdy rocka. Estończycy są inspirowani przez nich i chcą być tacy jak oni."

Przedsiębiorcy i talenty w technologii przekładają obecnie swoją uwagę bardziej na walutę cyfrową. Jest to ułatwione przez postęp w technologii, taki jak protokół internetowy "VoIP".

"CoinTelegraph" rozmawiał z Aleksandrem Gromowem. On jest przedstawicielem serwisu cloud mining o nazwie "Hashflare". Siedziba firmy znajduje się w Estonii. Mówił o warunkach sukcesu regionu w tym sektorze.

"Estonia ma szybko rozwijający się przemysł Bitcoin. To logiczne. Po tym wszystkim, Estonia to kraj technologicznie wysoko rozwinięty. Stwierdził, że pierwsze wybory parlamentarne w formie elektronicznej odbędą się właśnie tutaj. Tutaj znajduje się cyfrowy system opodatkowania i e-zdrowia. Ponadto, tutaj ludzie mają możliwość założenia własnej firmy w Internecie. To może być wykonane w ciągu kilku minut. "

[...]

"Ekosystem Bitcoin jest w powijakach w krajach bałtyckich. Jednak krypto waluta zyskuje na popularności. Niektóre przedsiębiorstwa zaczęły wykorzystywać płatności Bitcoin dla swoich towarów i usług. Wśród nich jest wielu detalistów i dostawców usług. Teraz użytkownicy mogą kupić bilety lotnicze za pośrednictwem Bitcoin. Można również kupić filiżankę kawy."

Uważa się, że istnieje stosunkowo duża liczba usług, które mogą być opłacone w walucie Bitcoin. Można to uznać za jeden z czynników, które przyczyniają się do rozwoju tej branży. Dzięki temu więcej ludzi dowie się więcej o walucie cyfrowej. Powinno to doprowadzić do większego zainteresowania ze strony opinii publicznej. To daje więcej przestrzeni do realizacji i projektów technologicznych.

Łotewskie linie lotnicze "airBaltic" trafiły na czołówki gazet w sierpniu 2014. "AirBaltic" powiedział, że jest gotowy, aby stać się pierwszą linią lotniczą przyjmującą płatności w Bitcoin.

Jednak przyszłość waluty cyfrowej nie może być zagwarantowana w regionie. Estonia zdecydowała się na zastosowanie 20% podatku VAT dla transakcji z Bitcoin. Ustawa ta została uchwalona w 2014 r. Zapytaliśmy Gromowa o wpływ tej ustawy na temat perspektyw.

"My nie zauważyliśmy wielkiej różnicy. Bitcoin jest tą samą walutą, co euro, dolary lub ruble. Można go używać w celu uzyskania usługi i / lub towarów. Transakcje zwykłą walutą nie są zwolnione od podatku. Dlaczego nie opodatkować kryptowaluty? Chociaż podobne rozwiązania są stosowane w przypadku osób prawnych, wszystko jest w porządku. "

Finlandia przyjęła odmienne stanowisko w kwestii podatku VAT dla transakcji za pomocą waluty cyfrowej. Opłaty te nie podlegają opodatkowaniu. Finlandia stworzyła korzystne warunki ekonomiczne dla startupów technologicznych. Będą one korzystać z dobrej sytuacji podatkowej.

Kwestia opodatkowania zostanie ustalona na poziomie europejskim w najbliższym czasie. Wcześniej szwedzki prawodawca zamioerza zdecydować, jakie wykorzystanie  Bitcoin powinno być opodatkowane. Europejscy prawodawcy decydują o możliwości opodatkowania transakcji w walucie cyfrowej.

Być może europejscy ustawodawcy zdecydują inaczej niż stanowisko przyjętę przez Finlandię. Wtedy będzie miało to więcej wspólnego z prawem Estonii. W tym przypadku, estońskie firmy odnotują duży sukces, ponieważ są oparte na modelu, który wykorzystuje aktualną sytuację podatkową.

Poprosiliśmy pana Gromowa, jak widzi przyszły rozwój kryptowaluty w regionie.

"Istnieje potencjał dla rozwoju kryptowaluty w krajach bałtyckich. Coraz więcej ludzi dowiaduje się o e-walucie. Starają się wykorzystać go w praktyce."

Ludzie są bardzo zainteresowani walutą cyfrową. Bitcoin dostaje dość dobrą opinią wśród startupów technologicznych w krajach bałtyckich. Kraje bałtyckie mają dobre perspektywy w branży waluty cyfrowej. Spodziewamy się  wielu więcej przykładów nowych koncepcji i silnych firm, które dorastają w środowisku waluty cyfrowej. Waluty cyfrowe stały się częścią przyszłości.

Baltic Sea