V Řecku byl instalován "oboustranný" bitcoinový bankomat. Během prvního dne vyřídil dvacet transakcí

Bitchain, a Spanish bitcoin ATM, NFC and Card solutions provider and cryptocurrency counseling company, announced on July 11 that they launched Greece’s first two-way Bitcoin ATM at The Cube Athens, a Greek coworking space.

21 Total views
0 Total shares
Greece’s New 2-Way Bitcoin ATM Processed 20 Transactions in 1st Day

Společnost "Bitchain" je španělský dodavatel bitcoinových bankomatů, řešení pro NFC technologie a bitcoinových karet. Kromě toho poskytuje poradenství v oblasti kryptoměn. 11. července oznámil zahájení prvního obousměrného bitcoinového bankomatu v Řecku. Bankomat byl instalován ve středu v areálu aténského coworkingu "The Cube".

Zástupce "Bitchainu" Adrian Verde se nechal slyšet, že hned druhý den ráno bylo prostřednictvím bankomatu provedeno přibližně 25 transakcí, přičemz byly směněny peníze v hodnotě dvou tisíc eur. Podle údajů ze zdroje "Mashable.com" existuje tisícieurový limit na výběry a bankomat aktuálně neúčtuje poplatek za každou transakci.

Přes úspěšný start se mnoho členů bitcoinové komunity na síti Reddit ptalo, co plánuje dělat s penězmi, které se v bankomatu nahromadí. Majitel "Cube" na síť "Reddit" napsal:

"Jsem majitel coworkingového centra "The Cube Athens", které poskytuje prostor pro tento experiment. Na základě plánů pro kontrolu provozního kapitálu by neměly peníze opustit Řecko. Proto jsme dospěli k dohodě se všemi našimi partnery, že veškerá hotovost bude umístěna na účtu místní řecké banky a v žádném případě nebudou vyřazeny ze systému. Toto schéma bude fungovat v případě potřeby bankomat vyprázdnit. To se však nemusí stát, neboť lidé prostřednictvím našich bankomatů kupují a prodávají coiny."

Vláda nabízí četné plány na zlepšení řecké hospodářské situace, které zahrnují zvýšení daní a snížení sociálních dávek. Neznamená to však úplné zabavení finančních prostředků občanů. Země EU poskytují záruky na vklady až do výše 100 000 eur. Bitcoinový bankomat tak není ovlivněn plány na kontrolu provozního kapitálu.

Pan Verde na setkání podnikatelů v oblasti bitcoinu, kteří se snaží rozšířit prostor pro využití kryptoměny v Řecku, řekl:

"Bitcoin nabízí více svobody než euro. Lidé důvěřují bankovnímu systému. Současná situace však ukazuje, že se bankám nedá věřit. Mnoho lidí nemůže skrze banky dostat své peníze."

Cena bitcoinu se snížila o 10 procent poté, co evropští představitelé přišli s třetí fází operace na záchranu řecké ekonomiky. EU navrhla finanční prostředky pro Řecko ve výši 86 miliard eur, které budou vyplaceny v průběhu tří let. S pomocí EU má Řecko příležitost k restrukturalizaci úvěrových závazků. Kromě toho získá stimulační balíček. Díky tomu může klesnout rostoucí popularita bitcoinu v Řecku.