Greece’s New 2-Way Bitcoin ATM Processed 20 Transactions in 1st Day

Firma "Bitchain" jest hiszpańskim dostawcą bankomatów Bitcoin, a także rozwiązań dla technologii NFC i kart Bitcoin. Ponadto firma udziela konsultacji w zakresie kryptowalut. "Bitchain" ogłosił rozpoczęcie pracy pierwszego dwukierunkowego bankomatu Bitcoin w Grecji. Informacja ta została ogłoszona 11 lipca. Bankomat został zainstalowany w centrum coworkingu "The Cube Athens".

Przedstawiciel "Bitchain" Adrian Verde powiedział, że około 25 transakcji zostało przeprowadzonych przez bankomat następnego ranka. Użytkownicy wykonali operacje w wysokości 2000 €. Według danych z serwisu "Mashable.com" istnieje  limit wypłat za pośrednictwem bankomatu. Limit ten wynosi 1000 €, bankomat nie pobiera opłaty za każdą transakcję.

Jego start był udany. Jednak firma "Bitchain" otrzymała wiele pytań od członków społeczności Bitcoin "Reddit". Uczestnicy byli zainteresowani planami spółki na kapitał w euro, który będzie przedmiotem rządowego planu w zakresie kontroli kapitału obrotowego. Właściciel "The Cube" napisał w sieci "Reddit":

"Jestem właścicielem centrum coworkingu "Cube Atens". Nasze centrum będzie okazją do tego eksperymentu. Kapitał nie powinien opuścić granic Grecji zgodnie z planami kontroli kapitału obrotowego. Dlatego doszliśmy do porozumienia ze wszystkimi naszymi partnerami, że środki pieniężne zostaną umieszczone na rachunku lokalnego banku greckiego. Dlatego pieniądze nie zostaną wycofane z systemu. System ten będzie działać w przypadku konieczności wyciągnięcia pieniędzy z bankomatu. Jednak taka potrzeba może się nie pojawić, jako że ludzie kupują i sprzedają waluty przez nasze bankomaty. "

Rząd oferuje liczne plany poprawy sytuacji gospodarczej w Grecji. Plany te obejmują podwyżki podatków i redukcji świadczeń. Jednak to nie oznacza pełnej konfiskaty środków obywateli. Kraje UE oferują gwarancje na depozyty do wysokości € 100,000. Dlatego bankomat Bitcoin nie ma wpływu na plany kontroli kapitału obrotowego.

Pan Verde powiedział na spotkaniu przedsiębiorców Bitcoin, którzy chcą rozszerzyć zakres stosowania kryptowaluty w Grecji:

"Bitcoin oferuje więcej swobody niż euro. Ludzie ufają systemom bankowym. Jednak obecna sytuacja pokazuje, że bankom nie należy ufać. Wiele osób nie może dostać swoich pieniędzy za pośrednictwem banków."

Koszty Bitcoin spadły o 10 procent po tym jak przywódcy europejscy zaoferowali trzeci etap operacji ratowania gospodarki w Grecji. UE zaproponowała finansowanie dla Grecji w wysokości 86 mld euro. Fundusze będą wypłacane w ciągu trzech lat. Z pomocą UE Grecja miała szansę na restrukturyzację zobowiązań kredytowych. Ponadto kraj ten otrzymał pakiet stymulacyjny. To może zmniejszyć rosnącą popularność waluty Bitcoin w Grecji.