How Can a Bitcoin Bank Pay Interest?

Zatímco světové noviny jsou plné článků o tom, jak generace Y ztrácí zájem o tradiční banky, bitcoinová burza "BTC.sx" zahájila službu "Magnr", "poskytující první spořící účty v bitcoinech." Firma slibuje návratnost 2,18 % během prvních šesti měsíců od vkladu a kontrolu svých finančních prostředků prostřednictvím blockchainu.

"Klíčovou funkcí, která odlišuje náš systém od tradičních vkladů, je provádění všech transakcí přes blockchain. Uživatelům je tak zaručena naprostá transparentnost  jejich financí. Tradiční finanční instituce doposud neposkytují natolik pokročilé možnosti kontroly a odpovědnosti."

Marketingový ředitel společnosti "Magnr" Josh Blatchford poskytl rozhovor pro "CoinTelegraph". Vyprávěl o základních principech nového systému.

Josh Blatchford, CMO of Magnr

"CoinTelegraph": Používáte vkladů k financování úvěrů? Jinými slovy, provozujete bankovnictví částečných rezerv?

Josh Blatchford: V tuto chvíli nepoužíváme aktiva pro poskytování úvěrů. Naše obchodní platforma "BTC.sx" pracuje se svými vnitřními prostředky, což se se spuštěním služby "Magnr" nezmění. V blízké budoucnosti však máme v plánu použít malou část klientských vkladů pro optimalizaci obchodu na naší platformě.

Analyzovali jsme všechna možná rizika a vypočítali návratnost, kterou můžeme našim zákazníkům garantovat v rámci stabilního obchodního modelu.

"CT": Jak mohou deponenti získat úrok 2,18 %, jestliže "Magnr" z jejich vkladů neposkytuje úvěry? Vytváříte zisk pouze z rostoucí hodnoty bitcoinu?

JB: Pracujeme na základě obchodní struktury pro správu hotovosti. Zákazníci vkládají bitcoiny do "Magnr" a my je můžeme bezpečně spravovat. Náš obchodní model je strukturovaný takovým způsobem, že za každý vložený bitcoin umožňuje jeden bitcoin vybrat.

Provedli jsme důkladnou analýzu našeho obchodního modelu a zhodnotili všechna možná rizika. Vypočítali jsme garantovanou výší úroků ve výši 2,18 %. Po této šestiměsíční zaváděcí době výši přepočítáme a určíme novou vhodnou míru úročení. Tento postup se bude opakovat na konci každého cyklu. Udržíme tak přiměřenou úroveň příjmů z vkladů pro naše zákazníky.

Naše výnosy jsou v bitcoinech. Odpadá tedy riziko změn směnných kurzů mezi "BTC.sx" a "Magnr". V bitcoinech získáváme vklady a vyplácíme úroky. Tím pádem nespoléháme na zvyšování ceny bitcoinu.

"CT": Jak se "Magnr" liší od konvenčních bank?

JB: Tradiční finanční instituce používají aktiva, jimiž disponují, k poskytování úvěrů nebo investicím do jiných aktiv s vysokými výnosy. Část příjmu se poté přenese k zákazníkovi. Pracujeme na podobném systému, ale v oblasti kryptoměn. Pro tradiční trhy zatím není k dispozici.

Klíčovou funkcí, která odlišuje náš systém od tradičních vkladů, je provádění všech transakcí přes blockchain. Uživatelům je tak zaručena naprostá transparentnost  jejich financí. Tradiční finanční instituce doposud neposkytují natolik pokročilé možnosti kontroly a odpovědnosti.

Depozitní finanční prostředky jsou využívány v rámci naší obchodní platformy "BTC.sx". Obchodníci tyto prostředky používají pro spekulativní investice. V současné době má firma dostatek aktiv na pokrytí případných rizik. S dalším vývojem trhu můžeme vzít v potaz další typy aktiv a poskytnout další půjčky. Musíme u nich však zachovat vysokou likviditu, abychom mohli splnit požadavky našich zákazníků.

"CT": Předpokládejme, že si uživatel přeje vybrat své finanční prostředky. Dostane své peníze společně s úroky v bitcoinech nebo v dolarech?

JB: Naše společnost využívá pouze bitcoin. Pokud chce uživatel vybrat své prostředky, obdrží částku s úrokem v bitcoinech.

"CT": Jaká zabezpečení využíváte pro ochranu soukromých klíčů deponentů?

JB: Bezpečnost finančních prostředků klientů je pro nás prioritou. Používáme "studené úložiště", audity finančních operací a multi-podpisovou technologii "BitGo". Soukromé klíče klientů spravujeme v režimu offline.

"CT": Plánujete poskytovat další tradiční bankovní produkty? Například platformu pro přímé platby? Nebo jsou po dobu vkladu uživatelovy finance uzamčeny?

JB: Zvažujeme možnost rozšířit škálu nabízených bankovních služeb. Zákazníkovy prostředky nejsou uzamčeny, ale výběr může být z bezpečnostních důvodů proveden pouze jednou denně. Spořicí účet "Magnr" není bitcoinová peněženka. Máme ale v plánu vytvořit dva druhy účtů. Jeden z nich by fungoval jako termínovaný vklad s vyšším úrokem.