Microsoft Is Building 'New NFC Payment Capabilities'

Firma "Microsoft Payments Inc." wywołała sensację w tym tygodniu. Spółka wystąpiła o zezwolenie dokonywania przelewów w 50 stanach USA. Firma sugeruje, że polityka międzynarodowa będzie dzięki temu bliżej do uruchomienia własnej platformy mobilnej płatności. Taka platforma powinna być konkurentem dla "Apple Pay", "Google Wallet", "Samsung Pay". Platforma płatności "Samsung Pay" powinna pojawić się wkrótce. "Microsoft Payments Inc." jest spółką zależną od amerykańskiego giganta oprogramowania "Microsoft Corporation".

Ale według dokumentu z "SEC" z dnia 15 kwietnia 2012 roku "Microsoft" badał branżę płatności mobilnych od prawie 3 lat. "Microsoft" nie ujawnia informacji na temat projektów w spółce zależnej. Tylko kilka odnośników dokonano podczas konferencji WinHEC-2015 w zeszłym miesiącu. "Microsoft", ogłosił na konferencji, że system operacyjny "Windows 10", który jest przeznaczony dla telefonów i tabletów, będzie wspierać karty interfejsu emulacji (HCE) do płatności NFC za pomocą tylko jednego przycisku.

HCE jest to sposób przekazywania informacji o karcie kredytowej bez mikroprocesora "Secure Element", który jest zamontowany na karcie SIM. Jeśli smartfon jest wyposażony w system Windows 10 i sprzęt NFC, wówczas inteligentny telefon może przesyłać płatności do specjalnie wyposażonych terminali.

Firma "Microsoft" złożyła kilka ogłoszeń o zatrudnieniu pracowników. Oznacza to, że spółka zamierza zbudować zespół na płatności w Redmond w stanie Waszyngton. Zgodnie z zapowiedziami, firma poszukuje inżynierów oprogramowania, którzy "dołączą do zespołu tworzącego platformy dla płatności NFC na wszystkich urządzeniach firmy Microsoft."

"Czy kiedykolwiek marzyłeś, aby pozbyć się kart portfela i płatności i korzystać z płatności przez telefon? Wykorzystujemy wszystkie możliwości technologiczne nowej płatności dzięki NFC, w sercu Windows Phone 8.1" - stwierdzono w opisie stanowiska pracy.

Kolejna zapowiedź donosi, że Microsoft szuka dyrektora finansowego:

"Microsoft Payments poszukuje doświadczonego dyrektora finansowego, który dołączy do zespołu zarządzania firmą. On musi przyjąć pełną odpowiedzialność za rachunkowość i operacji finansowych związanych z przetwarzaniem płatności za pomocą Microsoft Payments, Inc".

Tymczasem rzecznik firmy "Microsoft" w wywiadzie dla portalu "Ars Technika" powiedział, że jest zbyt wcześnie, aby ukoronować płatności Microsoft". Wyjaśnił:

"Microsoft jest twórcą pierwszego telefonu komórkowego, jak również technologii chmury. Nadal rozwijamy nowe produkty, aby zaspokoić potrzeby klientów komercyjnych oraz klientów prywatnych. Tworzymy system płatności, który daje nam niezbędną elastyczność. Więc będziemy w stanie dostarczyć nowych, innowacyjnych usług w chmurze dla klientów. Ale nie mamy żadnych informacji o wydaniu nowego produktu w tej chwili."

Wiadomość, że "Microsoft" wchodzi na rynek płatności mobilnych, jest dość zaskakująca. Szczególnie po tym wszystkim, gdy firma już wprowadziła na rynek swoje własne aplikacje i platformy mobilnej płatności. Funkcje płatnicze P2P uruchomiono w "Facebook Messenger" pod koniec marca. Sieć społeczna "Facebook" twierdzi, że nie zamierza "zbudować biznesu płatności elektronicznych."

Inne firmy, w tym "Samsung", są na etapie podejmowania decyzji strategicznych. Chcą być o krok przed konkurencją. Gigant elektroniki użytkowej "Samsung" ogłosił zakup "LoopPay" pod koniec lutego. "LoopPay" jest połączeniem portfela i płatności w służbie ruchomej. Firma "Samsung" jest inwestorem w tej technologii jeszcze przed dokonaniem jego zakupu. "LoopPay" jest konkurentem dla usługi "Apple Pay".


Follow Cointelegraph on Facebook