Ostateczna wersja "BitLicense" wydana została z niewielkimi zmianami. Nowa wersja jest wciąż niejasna

The long-awaited final revisions to the precedent-setting New York State BitLicense regulatory program were released today by their architect, Ben Lawsky.

2 Total views
177 Total shares
NY BitLicense Released With Minor Revisions, Still ‘Vague and Discriminatory’

"NY BitLicense" wydana została z kilkoma zmianami. Ben Lawsky jest twórcą nowej wersji. Zrobił długo oczekiwane zmiany w zasadach prawnych.

Nowa wersja powinna poprawić funkcjonalność nadzoru państwa. Ponadto warto zwrócić uwagę na procesy, dzięki którym przedsiębiorstwa korzystające z kryptowaluty może poprawić ich zgodność z przepisami. Metody te nie powinny ograniczać innowacji. Lawsky jest dyrektorem Department of New York Financial Services. Wydał dwie poprzednie wersje. Społeczność Bitcoin nie zatwierdziła poprzedniej wersji "BitLicense ".

Teraz Ben Lawsky chce zapewnić społeczność, że przyjął do wiadomości wszystkie skargi użytkowników. Użył ich odpowiedzi aby stworzyć wersję, która zapewni nowy poziom jakościowy. Lawsky powiedział o tym na forum "Bits Emerging Payments" w Waszyngtonie:

"Konieczne jest, aby przestrzegać nowych technologii finansowych przed rozwojem ich popularności. Nie powinniśmy umieścić nowych technologii i modeli biznesowych w istniejących ramach regulacyjnych. Nie powinniśmy uciekać się do takich metod, po prostu dlatego, że zawsze tak robiliśmy. Wątpię, że takie podejście może być dobre w takich sytuacjach. Trzeba być kreatywnym, podobnie jak instytucje rządowe. Warto to robić, nawet jeśli to ograniczy naszą strefę komfortu ". 

"Organy regulacyjne muszą zrozumieć własne ograniczenia. Powinny przyznać się do swoich błędów. Muszą być otwarte na nowe technologie."

Ben Lawsky

Ostateczne regulacje obejmują pięć różnych zmian. Korekty zostały opracowane, aby zapobiec kopiowaniu i w celu poprawy zarządzania. Nowe zmiany uproszczą zgodność z przepisami. Zmiany obejmują:

- Firmy nie muszą uzyskać uprzedniego zezwolenia na poprawę aplikacji lub oprogramowania. Jednakże, jeśli firma wykonuje jakieś zmiany w produkcie lub modelu biznesowym, to powinny o tym poinformować.

-  Department of Financial Services nie ma zamiaru regulować rozwoju oprogramowania. Regulacja wpłynie na pośredników, którzy zajmują się finansami klientów.

- Departament usuwa dodatkowy zestaw dokumentów dla firm, które chcą ubiegać się o "BitLicense", a także w celu uzyskania statusu usługi transferu pieniędzy. Firmy będą w stanie spełnić wszystkie wymagania licencyjne jednocześnie. W tym samym czasie dział ma za zadanie zapobiegać kopiowaniu. I jest to całkiem możliwe.

- New York City Department of Financial Services eliminuje konieczność ponownego składania wniosków o podejrzanej aktywności przez firmy. Opcja ta będzie dostępna dla przedsiębiorstw, które złożyły te oświadczenia do federalnych organów zgodnie z wszelkimi wymogami prawnymi.

- Firma nie musi uzyskać pozwolenia od Departamentu Usług Finansowych Nowego Jorku dla każdej nowej rundy finansowania typu venture capital. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy firma venture capital mianuje "inspektora". "Inspektor" powinien podjąć pozycję lidera w firmie venture capital. Jeśli przedsięwzięcie będzie wymagało natychmiastowego dostępu do obiektów finansowanych przez przedsiębiorstwa, należy to zgłosić.

Zmiany są niewielkie w stosunku do początkowej zawartości "BitLicense". Jednakże pozbyto się zbędnych formalności i zamieszania. Niektórzy krytycy zwracają uwagę, że to nie wystarczy.

Dyrektor wykonawczy "Coin Report" Jerry Brito mówił w imieniu swojej firmy. Wyraził opinię na temat tych zmian:

"Ben Lawsky powiedział o zmianach dotyczących wymogów prawa w zakresie zwalczania prania brudnych pieniędzy. Jednak ostateczna wersja "BitLicense" nakłada bezprecedensowe  i dyskryminujące obowiązki sprawozdawcze dotyczące ustawy o zwalczaniu prania pieniędzy."

"Język nowego dokumentu jest niejasne i nieprecyzyjny. "BitLicense" powinna być zwolniona od przepisów każdego stanu jeśli firma spełnia wszystkie wymogi prawne federalnych regulatorów. Jednak nowy dokument nie wyjaśnia, w jaki sposób to osiągnąć. Moje pytanie jest takie: Jeśli firma jest zarejestrowana w "FinCEN", czy posiada zobowiązania wobec Departamentu Stanu Nowy Jork? Inne stany poznają model "BitLicense" i nowe standardy. Pracujemy z nimi. Mamy nadzieję, że nie pozwolimy na powtórzenie tych samych błędów. "

Próby regulowania Bitcoin rozpoczęła się w Nowym Jorku prawie rok temu. Wszystko zaczęło się w lipcu 2014. Następnie Pan Lawsky pierwszy zaproponował wymogi regulacyjne. Wymagania te spowodowały negatywną reakcję ze strony społeczności. Członkowie społeczności  zostawili ponad cztery tysiące sarkastycznych i szyderczych komentarzy w ciągu 90 dni, podczas których projekt był dostępny do publicznej oceny i komentowania.

Według pana Lawsky, wszystkie uwagi zostały wzięte pod uwagę w rozwoju drugiej wersji "BitLicense", która ukazała się w lutym. Ilość komentarzy wyniosła ponad cztery tysiące. Spadła do 35 po wydaniu wersji poprawionej. To był znak, że nowa wersja "BitLicense" została lepiej postrzegana przez członków społeczności.

Czas pokaże wykonalność tych zmian. Czas pokaże, czy Nowy Jork pozostanie najwygodniejszym miejscem dla rozwoju biznesu Bitcoin w przyszłości. Jeśli banki przyjmą nowe standardy regulacyjne z chęcią, oznacza to, że zasady te nie są do końca poprawne. Pan Lawsky powiedział to na konferencji prasowej. Standardy prawne nie mogą zaspokoić wszystkich bez wyjątku. Każdy biznes Bitcoin może znaleźć nowe miejsce do rozwoju. To miejsce znajduje się w dowolnym stanie. W każdym razie, tak długo, jak inne kraje nie akceptują ram regulacyjnych "BitLicense" w Nowym Jorku.