‘Piracy’ 2.0: vTorrent Combines Bittorrent with Cryptocurrency

vTorrent jest pierwszym na świecie zdecentralizowanym krypto klientem z wbudowaną obsługą sieci bit torrent. Te właściwości skomplikują proces śledzenia piratów internetowych.

W roku 2008, Satoshi Nakamoto pierwszy zaczął mówić o Bitcoin. Opowiedział, jak waluta może rozbudować sieć konsumentów, jak i kurs waluty będzie nadal zyskiwał na wartości. Przytoczył "Bit Torrent" jako przykład.

"Dla każdej z walut najważniejszym krokiem jest uzyskanie wartości pieniężnej. Wymienialne waluty powinny mieć szeroką sieć dystrybucji i sprzedaży. Dotyczy to również elektronicznych jednostek pieniężnych wydobywanych metodą "proof-of-work". Świetny przykład to rozprzestrzenianie plików w sieci bit-torrent. "

Projekt, który ma na celu połączenie Bit-Torrent i krypto waluty rozpoczął się w 2015 roku.

Projekt "vTorrent" został uruchomiony w 2014 roku. Celem projektu jest stworzenie unii między krypto walutą i potokami danych. Obecnie projekt jest w początkowej fazie beta testów dla potrzeb torrentów i szyfrowania wiadomości. Użytkownicy mają dostęp do kryptograficznych bloków danych z wykorzystaniem takich zaszyfrowanych wiadomości.

Strona projektu wyjaśnia:

"My nie aspirujemy do istnienia obok Bitcoin. Naszym celem jest stać się czymś takim jak LimeWire lub Kazaa, których głównym elementem jest system Blockchain".

Anonimowy deweloper pod nazwą vTorrent dostarcza wypowiedzi na forum "Bitcointalk". Podkreśla on, że istnieje wiele innych projektów, które starają się zrobić coś takiego. Na przykład w ramach projektu "PirateBayCoin". Twórcy projektu wyrazili taki zamiar przed rozpoczęciem prac nad projektem.

Torrent zyskuje popularność. Około 30 milionów osób użyło go w ciągu ostatniej dekady. Jednak właściciele praw autorskich często zwracają się do sądów. Ich celem jest zablokowanie działania torrentów.

Na przykład właściciele filmu "Witaj w klubie" wygrali sprawę przeciwko piractwu w Australii.

Właściciel firmy filmu zażądał od ISP podania nazwisk i adresów 4726 użytkowników, którzy nielegalnie pobierali filmy. Firma z Hollywood wygrała tę bitwę prawną. Dostawcy są zobowiązani do udzielania informacji na temat użytkowników na bazie nakazu sądowego.

Sieć torrent nadal wzrasta i rozwija się. Coraz więcej ludzi zaczyna z niego korzystać. Oznacza to, że nadchodzą ciężkie czasy dla dostawców. Śledzenie użytkowników stało się trudniejsze, ponieważ został zaszyfrowany sam torrent tworząc zdecentralizowanego krypto klienta.

Jeden z twórców projektu "vTorrent" zauważył, co następuje. Istota systemu dystrybucji opartej na krypto walucie może w przyszłości być wykorzystywana przez właścicieli praw do filmów.

Filmy i programy telewizyjne o wysokiej jakości można rozpowszechniać ardziej efektywnie za pomocą sieci torrent. Dla użytkowników może oznaczać płatną opcję. Użytkownicy mogą rozpowszechniać pliki wideo i zmniejszać obciążenie bram internetowych i łączy internetowych. Gwarantuje to, że dostawcy treści nie mogą być cenzurowani.

Stowarzyszenie "krypto" i "torrent" może doprowadzić do nowej fali przyjęcia kryptografii. W rezultacie właściciele praw autorskich będą mogli zbudować nowy model biznesowy w celu zmniejszenia kosztów. Wtedy  będą współpracować z użytkownikami, a nie ścigać ich na drodze sądowej.


Follow Cointelegraph on Facebook