Self-Owning Computers Can Beat ‘Skynet’ – Mike Hearn on the Internet of Things (Op-Ed)

Film "Terminátor" nám nabídl trýznivou vizi možné budoucnosti. Budoucnost, kde je vše monitorováno a svět je plný konfliktů. A to vše se děje z důvodu vývoje umělé inteligence, vytvořené pro válku.

V současné době se technologie velice rychle vyvíjejí. Vyvstává otázka: můžeme zabránit podobnému scénáři budoucnosti? A pokud ano, jak?

"Je třeba vytvořit stroje, které budou schopny se samostatně ovládat a řídit" - říká konstruktér a futurista Mike Hearn. - "Musí být naprogramovány tak, aby si mohly tyto stroje vydělávat. Takový příjem je možný například v měně Bitcoin".

Nejedná se pouze o sci-fi

Dnes jsme již schopni vyrábět automobily s autopilotem. O tomto voze přednášel Hearn na své přednášce «Turing Festival 2013". Hearn dříve pracoval ve společnosti Google, a je si dobře vědom možnosti autonomních inteligentních agentů. Google a Uber dnes vyvíjí stroje s takovým programem.

Nicméně, Hearn vyjádřil obavy, že pokud se jednotlivé společnosti a lidé nebudou snažit integrovat tyto technologie, velké korporace (jako je Google a Uber) se nad nimi plně chopí moci. Dle jeho názoru, korporace se snaží ovládat trh a získat tak monopol:

"I když lidé vyvinou decentralizované technologie, zůstává zde nebezpečí, že jedna nebo dvě velké společnosti se je pokusí plně ovládnout."

Technologie by neměla patřit lidem. Pokud by lidem nepatřila, hrozba zmizí. Stroje se musí řídit sami:

"Myšlenka autonomního agenta je opakem současného trendu. Možné řešení - ještě více technologií a kompletní decentralizace."

Internet věcí vás může najmout do práce

Otázkou zůstává: Jaký druh práce by člověk dělal, kdyby se Internet věcí stal skutečností, to znamená v případě, že stroje budou dělat všechnu práci?

Hearn je přesvědčen, že lidé mohou vykonávat ty práce, které stroj nemůže. Stejně jako dnes, je zapotřebí aktualizovat stroje. V budoucnu bude stroj poskytovat služby lidem a oni budou vydělávat v měně Bitcoin. Ale stroje bude zapotřebí upgradovat, aby zůstaly konkurenceschopné. A auto bude apelovat na lidi, aby provedli aktualizaci. Za službu aktualizace stroje zaplatí lidem v měně Bitcoin.

Je to strašné, nebo vzrušující?

Nápad vytvořit stroje, které nikdo nebude moci ovládat, se může na první pohled zdát zastrašující. Ale Hearn připomíná, že stroje nemají umělou inteligenci. Oni nevnímají sami sebe jako člověka. Nejsou schopny kreativního myšlení. Narozdíl od hrdiny filmu "Terminátor". Ve skutečnosti je to jen sofistikovanější forma počítače, který používáte právě teď.

"Zábavné je, že tvůrce může naprogramovat všechna pravidla [...]. Můžeme vytvořit tyto stroje mimořádně morální, nebo můžeme vytvořit sociálně smýšlející kapitalisty."

Hlavní otázka: kdo přesně naprogramuje internet věcí? Bude to tyran, který se bude snažit ovládnout svět. Například: NSA nebo GCHQ? Nebo to budou mírumilovní lidé?

Stroje s open source

A přesvědčivý důkaz: software pro tyto stroje bude muset být open source. To bude zcela jistě to "nejtransparentnější", řešení pro obchodní partnery.

Možná, že předvídatelný a bezchybný software vydláždí cestu světovému míru a zachování osobních údajů.

Co si o tom myslíte?