Blockchain může vyřešit největší problém v průmyslu vysílání hudby

A new report by the Berklee College of Music and the Institute of Creative Entrepreneurship Rethink Music estimates that around 20 to 50 percent of money generated by streaming is never returned to the artists.

17 Total views
0 Total shares
Study: the Blockchain Can Solve the Music Streaming Industry’s Biggest Problem

Podle zprávy od "Berklee College of Music" a Institutu pro tvůrčí podnikání "Rethink Music" nedostane dvacet až padesát procent hudebníků peníze z vysílání hudby. Navrhovaným řešením může být blockchain, který by pomohl při výpočtu transakcí a zajištění větší transparentnosti.

Licenční poplatky

Zpráva analyzuje finanční prostředky rozdělené mezi stranami. Tyto finanční prostředky přispívají k rozvoji hudby:

"Organizace "IFPI" vyčíslila svůj příjem z nahrávacího průmyslu za rok 2014 na 15 miliard dolarů. K hudebníkům se dostal jen zlomek příjmů. Finance, stejně jako příjmy, je stále složitější pochopit a spravovat. Je to způsobeno rychlými cykly pro výrobu hudby, rozvojem on-line služeb a strukturou licencování."

Pokaždé, když se hraje píseň, jsou vypláceny dva typy poplatků. V prvním případě jdou peníze hudebníkovi nebo vydavatelství. V druhém případě jdou peníze tvůrci písně nebo společnosti, která na ni vlastní práva.

Hudebník David Byrne řekl:

"Tato studie je nutná. Všichni víme, že hudební průmysl je velmi složitý. Nová doporučení poskytují naději, že hudební průmysl pokročí podpoří všechny v něm zúčastněné."

"Bloomberg" vysvětluje:

"Hudební služby neplatí honoráře přímo vydavatelství. Opírají se o organizace, které spravují licenční poplatky pro velké skupiny nebo držitele autorských práv. Tyto organizace si samy berou peníze při každém následném kroku v cyklu."

Tento diagram ukazuje, kdo dostane kolik peněz v hudebním byznysu:

Držitelé práv nedostávají své peníze v plné výši v důsledku mnoha faktorů. Stane se tak, když se vydavatelství, která mají autorská práva, přijmou honoráře za audio vysílání. Tyto prostředky v takovýchto transakcích se k hudebníkům nedostanou.

Vydavatelství účtují malý poplatek za vysílání, a peníze jdou jeho vlastníkům. Hudebníci je nedostanou. Ví o tom jen málo lidí. Studie odhalila, že se v systému ztratily stovky milionů dolarů, které hudebníci nikdy neviděli.

Brian Message je jedním z manažerů skupin "Nick Cave & The Bad Seeds", "PJ Harvey" a "Radiohead". Situaci okomentoval takto:

"Zákonodárci by to měli vzít na vědomí, chtějí-li podporovat a stimulovat zájmy kreativních lidí v digitálním věku. Musí je ochránit před vlastníky velkých společností, které používají hudební trh pro svůj vlastní prospěch. Nesmíme opakovat chyby z "post-Napster" éry. Nemůžeme dovolit, aby mělo několik lidí prospěch na úkor většiny."

Použití blockchainu

Studie nabízí alternativní řešení problému mezi službami pro audio vysílání a vydavatelstvími. Díky otevřenému registru transakcí nebude potřeba třetí strany, která by získala podíl na výnosech.

Platby budou po integraci blockchainu distribuovány automaticky a okamžitě.

Tento systém odbourá všechny problémy mezi nahrávacími společnostmi a službami pro audio vysílání, jako například "Spotify". Taylor Swift obdržela méně než 500 000 dolarů za vysílání své hudby v průběhu minulého roku. Podle generálního ředitele "Spotify" Daniela Eka přitom měla dostat přibližně 6 milionů dolarů.

Generální ředitel "Big Machine" Scott Borchetta dodal:

"Neměli bychom zapomínat, že se to stalo téměř nejúspěšnějšímu hudebníkovi této doby. A co se stane s ostatními umělci, kteří se snaží budovat svou kariéru? Paní Swift obdržela od společnosti "Spotify" méně, než kolik vydělal prodej 50,000 kopií jejího alba za poslední rok."

Spor vznikl mezi Swift, její nahrávací společností a společností "Spotify". Tyto spory vyplývají ze skutečnosti, že si prostředníci neoprávněně dělají nároky na příjem hudebníka. Blockchain má pomoci snížit závislost na třetích stranách, které se podílejí na rozdělení příjmů, aby umělci dostávali honoráře, které si zaslouží.