Tech Giants Google & Intel Are the Biggest Corporate Investors in Fintech

Firmy "Google" i "Intel" zawarły  odpowiednio 37 i 16 umów od 2010 roku. Są one najbardziej aktywnyi inwestorami korporacyjnymi w zakresie technologii finansowych. Dane te pochodzą z zasobów "CB Insights".

Inwestorzy zainwestowali 1,4 miliarda dolarów w rozwój nowych firm z zakresu technologii finansowej w 2014 r. To pokazuje rosnące zainteresowanie inwestorów w branży. Według "CB Insights" kwota ta zostanie podwojona w 2015 roku. "CB Insights" to usługa, która pozwala śledzić aktywność firm typu venture capital.

Spółki finansowe, takie jak "Citi", "MasterCard" lub "American Express" będą inwestować w startupy na dużą skalę. Na przykład inwestycje zostały przekazane firmom "Mozido", "Dynamics", "AppLabs Money Kenya" i innym. Jednak firma "Google" i "Intel" są najbardziej aktywnymi inwestorami w zakresie technologii finansowych.

Firma "Intel" koncentruje się na spółkach, które są zaangażowane w realizację płatności i technologii mobilnych dotyczącychpłatności. Firma "Google" wykonała 25 wyjątkowych inwestycji w firmy o szerszym zakresie działalności. Dotyczy to firm, które są zaangażowane w udzielanie kredytów, oszczędności osobistych, system "crowdfunding", a także walutę cyfrową. Firma zainwestowała w   Ripple LabsButtercoin i LedgerX.

Z kolei firma "Intel" wprowadził kilka znaczących inwestycji poza granicami Stanów Zjednoczonych. Firma zainwestowała pieniądze w szwedzki startup "iZettle", który zajmuje się płatnościami mobilnymi. Inwestycje uzyskały także estońska spółka "Fortunmo" i brazylijska firma "Elike", która działa w obszarze e-commerce.

Firma "eBay" jest trzecim największym inwestorem niefinansowym. Firma koncentruje się na obszarze mobile commerce i e-commerce. "EBay" dostarczył inwestycji dla startupów "BillSafe", "TradeShift" i "Branding Brand".

Zagraniczne koncerny zaangażowane są również w inwestowanie. Na przykład chińska firma "Renren" przeprowadziła 4 transakcje w ciągu ostatniego roku. W tym czasie firma "Google" przeprowadziła 8 transakcji.

"Renren" jest teraz gigantem w branży mediów społecznościowych. Firma koncentruje się na nowych firmach z sektora handlu i zarządzania finansami. "Renren" dostarczył znaczących inwestycji w startupy "Fundrise", "Motif Investing" i "FiscalNote".

Japońska firma "Ping" inwestuje w sieć inwestycyjną "eToro", jak również chińską platformę internetową dla pożyczek "Lufax".