This Firefox Plug-In Lets You Easily Surf the Dot-Bit Web

«FreeSpeechMe» to darmowy plug-in dla przeglądarki Firefox »«. U podstaw tej wtyczki leży filozofia open source. Wtyczka pozwala użytkownikom poruszać się po domenie dot-bit (.Bit).

Tradycyjne strony internetowe korzystająć z serwera z systemu (ICANN) jako serwerów DNS. Na przykład, dot-com, dot-org, dot-net, itp Dot-bitowe strony używają systemu «Namecoin», a raczej jego blockchaina jako alternatywy dla głównego serwera DNS.

To jest istotna różnica między tymi dwoma rodzajami stron internetowych. Osoby trzecie mają możliwość zamknięcia lub cenzurowania domen, które są obsługiwane przez ICANN. «Namecoin» eliminuje tę możliwość dla swoich domen.

Jednakże pozostawał do niedawna jeden problem dla procesu przeglądania domen dot-bitowych. Trzeba było dokonać zmian w konfiguracji ustawień DNS na komputerze użytkownika. To był niepraktyczny i trudny proces dla zwykłych użytkowników. Cały segment potencjalnych klientów docelowych został wyłączony z ekosystemu dot-bit z tego powodu.

«FreeSpeechMe» zmieniło tę sytuację. Ten plug-in do pobrania to pełna wersja «Namecoin» dostępna  natychmiast po instalacji (pobieranie trwa około pięciu godzin). Po zainstalowaniu tego blockchaina użytkownik musi ponownie uruchomić komputer. Po tym użytkownik otrzymuje dostęp do stron internetowych z domeny dot-bit.

Co się dzieje w świecie domen dot-bit? Domeny te przyciągnęły uwagę kilku alternatywnych agencji informacyjnych. Wśród nich Freedom Feens, the Angel Clark ShowBad Quaker, oraz Free Talk Live. Te podcasty stały pionierami w domenie dot-bitowej.

Domeny dot-bitowe są zaskakująco tanie w rejestracji. Koszty rejestracji to zaledwie 10 centów za klienta POP. Opłata rejestracyjna może być wypłacona w walucie Namecoin lub Bitcoin. Ponadto jeśli masz swoją stronę, można utworzyć jej mirror na tanie i niezawodne domeny dot-bit. Instrukcja jest tutaj.


Follow Cointelegraph on Facebook