UK Gov’t Report Backs Mass ‘Extra-Territorial’ Data Collection, Mentions Bitcoin, Ethereum & Maidsafe

Britská vláda zveřejnila zprávu o soukromí v kyberprostoru. Zpráva informuje o nutnosti shromažďování údajů o webovém provozu. Vláda plánuje shromažďovat údaje jak z domácích stránek, tak i ze zahraničních zdrojů.

Autorem zprávy "A Question of Trust" (Otázka důvěry) je nezávislý právník David Anderson. Vláda jej pověřila studiem pokroku v boji proti terorismu a fungování anti-spywarových zákonů v praxi včetně návrhů, co je třeba změnit. Zpráva podporuje politiku masivního sběru dat internetového provozu, informací o uživatelích, i dat ze serverů mimo Velkou Británii.

Úryvek:

"Extrateritoriální účinek zákona DRIPA s4 musí být zachován v rámci dlouhodobého a uspokojivého výsledku."

"Extrateritoriální účinek" byl popsán takto:

"S ohledem na požadavky popsané zákonem RIPA s11(4) je každý je povinen zajistit kroky k jejich skutečnění, a to i v případě, že je mimo Velkou Británii."

David Anderson, an independent UK lawyer

Špionská charta

Zpráva dává "zelenou" zákonu o uchovávání dat a regulaci vyšetřovacích pravomocí 2014 (DRIPA 2014), který je nazýván "špionská charta."

Levicová koalice návrh "DRIPA 2014" odmítla, pravice však po volbách v roce 2015 získala většinu. Odpor proti přijetí zákona se tedy neočekává.

Anderson ve zprávě vysvětlil, jak vidí budoucí podobu legislativy. Nastínil řadu doporučení, mezi něž patří "legislativní podpora stávajících možností povinného uchovávání údajů, jak je uvedeno v DRIPA 2014."

Obavy finančních technologií

Dle návrhu zákona by britská vláda mohla každý podnik v zemi snadno požádat o jeho šifrovací klíče. Ve světle tohoto zneklidňujícího výhledu již některé společnosti přijaly potřebná opatření. Například londýnský kryptografický startup "Eris Industries" se již stačil přestěhovat do Spojených států, kde je méně zatěžující právní prostředí.

"Přijetí tohoto zákona povede k hromadnému odchodu technologických společností a finančních služeb z Velké Británie. Jsme rádi, že jsme v čele tohoto hnutí," řekl provozní ředitel a hlavní konzultant "Eris Industries" Preston Byrne.

V rozhovoru pro "CoinTelegraph" Byrne dále uvedl:

"Je to alarmující. Nejen pro nás, ale pro každou blockchainovou společnost. Distribuované systémy nefungují bez bezpečného šifrování."

Návrh zákona zavádí překážku pro společnosti, které staví na kryptografii. Mnoho z nich je součástí londýnského odvětví finančních technologií, jehož důležitost aktuálně raketově stoupá a které poskytuje až 44 000 pracovních míst.

Preston Byrne, COO and general counsel for Eris Industries

Decentralizovaný internet

Zpráva dále uvádí, že bitcoin může být použit pro kriminální účely, jako například on-line černý trh "Silk Road". Dále může bitcoin přispět k decentralizaci internetu. Ve zprávě se uvádí:

"Cílem projektu "Ethereum" je decentralizace internetu za pomoci technologie stojící za měnou bitcoin a jejímu uplatnění v různých oblastech služeb. "Maidsafe"poskytuje decentralizovanou internetovou platformu na základě využití volného prostoru na pevných discích uživatelů místo ukládání dat na serverech velkých technologických firem."

Doporučení, jak by se měla vláda zabývat rostoucí decentralizaci internetu, zpráva neobsahuje. Pouze ukazuje možné problémy pro bezpečnostní služby.