Xoom Acquired by PayPal for $890 Million; May Use Bitcoin

Firma "PayPal" ogłosiła separację od "eBay" kilka tygodni temu. Teraz firma ogłosiła przejęcie "Xoom". "Xoom" działa w dziedzinie technologii i usług przelewów online. Firma ma siedzibę w San Francisco. Cena zakupu jest szacowana na 890 000 000 dolarów.

Oczekuje się, że zakup nastąpi w czwartym kwartale 2015 r. Przypominamy, że firma "PayPal" planuje się oddzielić od "eBay" w dniu 17 lipca.

Dyrektor Generalny "PayPal" Dan Schulman napisał na firmowym blogu:

"System Xoom działa przede wszystkim z gotówką w tej chwili. System ten jest niebezpieczny i kosztowny. Ponadto, transakcja wymaga długiego czasu. Wiele osób pracuje w innych krajach. W tym samym czasie wysyłają zarobione pieniądze dla ich rodzin. "PayPal" ma na celu pomóc tym osobom, jak również im innym klientom. Spółka planuje zmienić płatności międzynarodowe na bardziej proste, bezpieczne i niedrogie. "

PayPal president Dan Schulman

Plany spółki "PayPal"

Firma "Xoom" ma rozwiniętą infrastrukturę. Jej platforma ma 1,3 mln użytkowników w Stanach Zjednoczonych. Każdego roku firma prowadzi operacje w 37 krajach w wysokości 7 000 000 dolarów. "PayPal" planuje wykorzystać tę platformę do ekspansji na rynkach wschodzących, takich jak Indie i Chiny. Będzie to kolejne 68 milionów klientów dla firmy.

Prezes "PayPal" Dan Schulman powiedział w komunikacie prasowym:

"To przejęcie pozwoli PayPal zaoferować szerszy zakres usług dla klientów na całym świecie. Będziemy w stanie zwiększyć zainteresowanie klientów. W związku z tym, będziemy mogli osiedlać się na ważnych rynkach wschodzących. Firma" Xoom "prowadzi działalność w 37 krajach. W szczególności są to Meksyk, Indie Chiny, Brazylia i Filipiny. To pomoże nam przyspieszyć ekspansję na tych ważnych rynkach."

Firma "Xoom" działa na rynku płatności od 14 lat. Jej wartośc wyniosła ponad 1 mld dolarów w 2013 roku, w porównaniu z jej debiutem. Jednak jej akcje spadły w cenie znacząco w czwartym kwartale 2014 roku. Teraz firma "Xoom" oszacowana jest na 890.000.000 dolarów.

"Xoom" przestała sprzedawać akcje w tym tygodniu ze względu na gwałtowny spadek ich wartości. Ich ostateczny koszt to 21,36 dolarów w poniedziałek. Jednak firma "PayPal" zapłacił 25,05 dolarów za akcję. To zwiększyło wartość "Xoom" z 807 milionów do 890 mln dolarów.

Firma "Xoom" zebrała  78 milionów dolarów USA w serii rund finansowania. Duże firmy venture capital działały jako inwestorzy dla "Xoom". W szczególności, "Sequoia Capital", "New Enterprise Associates", "Fidelity Ventures" i "Glynn Capital Management".

"Xoom" był drugim nabytkiem dla "Paypala". Firma "PayPal" nabyła startup "Paydiant" w marcu 2015. "Paydiant" działa w zakresie płatności mobilnych. Cena nabycia to US 280 000 000 dolarów.

Bitcoin?

Firma "PayPal" potwierdziła współpracę z procesorami kryptowalutowymi "CoinBase" i "GoCoin". Pozwoli to kupcom akceptować Bitcoin, "litecoin" i "dogecoin" dla towarów i produktów cyfrowych. "Xoom" oraz "PayPal" będą współpracować w celu realizacji waluty Bitcoin w platformie płatniczej  "Xoom". Dyrektor Generalny "Xoom" John Kunze zadeklarował chęć eksperymentowania z walutą cyfrową. Powiedział w wywiadzie dla strony internetowej News "PYMNTS" w 2014 r:

"Jeżeli bitcoiny będą przydatne dla naszego rozwoju, będziemy ich używać."

Xoom CEO John Kunze


Follow Cointelegraph in Facebook